Když se směju, mám čínský oči a nic nevidím

27. února 2012 v 20:20 | Šaras |  Moje kecy
Dobrej večír
Poslední dobou si všímám, že vidim čim dál hůř. Zaprvý to bude asi kvůli mojí černý (NEJSEM EMO!) patce, která se mi vlivem toho, že jsem ztratila svý poslední (původně jich bylo 100, hihi) spínátko, dostala tak nějak do obou očí, takže jsem dneska netrefila domovní dveře a pěkně jsem si narazila nosánek do futer. Taky bych měla nosit brejle, na což seru, poněvadž jsem sama sebe přesvědčila, že v nich vypadám jako dement. Mámu jsem zase přesvědčila, že v nich vidím ještě hůř. A paní codělánaočním o tom, že je nosim, jen když už fakt nemůžu na nic zaostřit a nebo, když mě bolí hlava a chcu kreslit.
Třetim důvodem, proč občas vidim totální nic, je to, že když se směju, oči se mi roztáhnou a tak nějak zůžej. A i když mám jinak parádně exkluzivně velký žlutohnědý čoklí oči, tak prostě vypadám jako číňan. A že se poslední dobou směju často. Jen tak, prostě z ničeho nic. Dneska na mostě mě přepadl brutální záchvat smíchu. Vzpomněla jsem si na jeden vtip, jak se malej synek ptá tatínka, jak vypadá pipinka před sexem a po. No a tatínek mu odvětí, že před asi jako poupátko růže. A po... "Hm, jak bych ti to jen... Viděl už jsi někdy buldoga žrát tatarku?" A i když bych měla bejt pohoršená a červenat se, prostě jsem se málem skácela k zemi. A vono to vlastně není až tak vtipný. No i když... :D
Jenže prostě uznejte, že když se mračím, tak mám syslí tváře a vypadám ve xichtu tlustě, což nesnesu. (Vážit v 16ti 45 kilo, když měříte 165 cenťáků trochu divný je, ale co s tim nadělám O_o) No a když se směju, tak vypadám jako číňan. Tady si fakt jeden nevybere.
Chtěla bych udělat novej dizajn, páč se mi tehle nelíbí a myslim, že i odrazuje lidi, asi za to může ten můj (už zase! :D) xicht.
Přidávám fotku svého čínského oka, fotila jsem ho, když jsem se na sebe před zrcadlem tlemila. A abyste věděli, že nekecám, tak aj jednu momentku, co fotila kámoška ve škole. (Mam tam na sobě mikinu Green Day, velikosti XXL pánský. Máma mi tenkrát dala facku, že jsem si ji vzala na sebe do školy. Roztrhla mi ucho, páč se zasekla náramkem za můj 6mm roztahovák. Dost mě to naštvalo, páč od tý doby už ho tam dát nemůžu, páč mi to hnisá -.-"


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albertlooni Albertlooni | E-mail | Web | 8. června 2018 v 0:01 | Reagovat

The prostate gland is central to the portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate is situated just as you're watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, often known as prostatitis, is the most common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections of the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of most kinds of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections originating from other parts in the body. A patient may go through testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect followed by making use antibiotics and NSAIDs to help remedy the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to create the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some from the actions and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for health and wellness and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations each week will prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef per week will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most important measure to adopt to ensure a normal prostate would be to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you should choose prostate examination at least one time 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama